Čo dokáže "hladina" alkoholu v krvi?
0,2 - 0,5 promile navodzuje pocit falošnej sebadôvery a zvyšuje možnosť riskantnej jazdy. Horšie sa rozoznávajú pohybujúce svetlá, horšie sa odhaduje vzdialenosť. Vodič si svoj stav neuvedomuje a o to je to nebezpečnejšie.
0,5 - 0,8 promile k vyššie uvedeným rizikám sa pridáva zhoršený postreh a sústredenie, oči sa zle prispôsobujú prechodu medzi svetlom a tmou, zle vnímajú farby (nebezpečné hlavne na križovatkách)
0,8 - 1,2 promile -> pridáva sa zhoršenie schopnosti vnímať okraje zorného poľa (obrovské riziko pre chodcov, cyklistov a podobne), rastie bezohľadnosť
Cez 1,2 promile je za volantom neriadená strela. Dochádza k zhoršovaniu vyššie uvedených problémov, pridáva sa zlá orientácia, horšia rovnováha, nekritickosť. Aj veľmi skúsený vodič si môže poliesť pedále alebo zísť z cesty, prípadne prejsť do protismeru.
A čo opica? Alkohol z krvi už zmizol, malo by byť všetko v poriadku. Ale bohužiaľ nie je.
Hrozí riziko mikrospánku, nevoľnosti, krátkodobá strata vedomia v dôsledku poklesu krvného cukru, pretrváva horšie sústredenie, rozptýlenosť.
Rýchlosť odbúravania alkoholu z krvi je vec individuálna, závislá na mnohých faktoroch, ako napríklad pohlavie, telesná váha, zdravotný stav. Ranné dychové zkúšky, ktoré niekedy polícia robí, svedčia o tom, že to trvá omnoho dlhšie, než si mnohý z Vás myslia.
Komentáre
alkohol za volantom
Lenze mame castejsie za volantom opitych poslancov ako opitych poslancov so strelnou zbranou a o tom to je :(